Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie wymiary jest świetną opcją dla tych, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma zbyt dużych wymogów, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się urozmaicać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zapewnić śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej można kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest wielkość dna klatki. Spód klatki może być zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można wybrać klatkę większą, szczególnie gdy planujemy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki między nimi. Klatkę dla świnki morskiej należy pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i dobrze nadają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają z klatki. Alternatywą może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym prosto utrzymać czystość w klatce, ale ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska będzie czuć się bezpieczna, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, do której może udać się aby odpocząć albo uspokoić się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kotów